wtorek, 9 lipca 2013

Z francuskiej boulangerie - chlebek prowansalski z tyminakime, chorizo i suszonymi pomidorami

Mimo że, mieszkałam we Francji tylko pół roku to zdążyłam zakochać się w tamtejszych piekarniach, czyli boulangerie. Znajdują się one na każdym rogu i to niezależnie czy jesteśmy w Paryżu czy małym miasteczku. Jeszcze przed wejściem roznosi się zapach świeżego chleba pieczonego na zapleczu. Natomiast wchodząc do środka spotykamy bogactwo francuskich wypieków od tradycyjnych croissantów, pain au chocolat, wielkie brioche, po przez przeróżne gatunki bagietek, aż po obfitości chlebów.  Codziennie wita nas znajoma, uśmiechnięta twarz sprzedawczyni, która od razu wie jakie będzie nasze zamówienie nawet gdy zapomnimy portfela sprzeda nam naszą ulubioną bagietkę, wiedząc że następnego dnia wrócimy.  Ten urok boulangerie sprawia, że Francuzi ani myślą kupować pieczywo w supermarketach i są gotowi czekać w kolejce po swoją ulubioną bagietkę. Tęsknota za Francją i smakiem tamtejszego pieczywa sprawiła, że postanowiłam sama upiec francuski chlebek. Nie jest to stricte francuska receptura, gdyż zaimprowizowałam z dodatkami, ale zapach w mojej kuchni i smak chlebka prowansalskiego są niczym z mojej ulubionej francuskiej piekarni. Zapraszam Was do wypróbowania tego przepisu. Naprawdę pieczenie chleba nie jest wcale trudne, a nie ma nic lepszego od satysfakcji jaką poczujecie prezentując go swoim najbliższym. 

 Składniki:
Rozczyn:
- 50 g drożdży
-1 łyżeczkę soli
-1 łyżeczka cukru
-1 szklanka cieplej wody
-2 łyżki mąki
Ciasto:
-3,3 szklanki mąki 
-2 czubate łyżeczki soli
-1/4 szklanki piwa
-10 gałązek tymianku
-5 pomidorków suszonych
-100 g kiełbasy chorizo

Sposób przygotowania: 
1. Najpierw nastawiamy roszczyn dodając do ciepłej wody: rozdrobnione drożdże,sól, cukier, mąkę i mieszajac wszystko dokładnie. (Jeżeli używacie drożdży w proszku dodajecie je bezpośrednio do ciasta)
2. Gdy rozczyn rośnie kroimy w kostkę chorizo i pomidorki suszone oraz obieramy gałązki tymianku z listków tylko one będą nam potrzebne.
3. Na stolicę wysypujemy 3,5 szklanki mąki i 2 łyżeczki soli. Do mąki powoli dolewamy rozczyn i piwo. Ugniatamy ciasto.
4. W połowie ugniatania rozdziramy ciasto po środku i wsypujemy do dołka cały tymianek i pomiorki oraz połowę chorizo. Ugniatamy przez kolejne 6 minut.

6. Ciasto jest gotowe gdy jest sprężyste (Sprężystości sprawdzamy przyciskając je lekko palce, gdy po tym powróci do poprzedniego kształtu oznacza to, że możemy przejść do następnego etapu. 
7. Następnie ciasto wałkujemy w kształt koła (grubego)
8. Na kole w połowie robimy jedną pionową linię i trzy skośne po obu stronach (jak na zdjęciu poniżej.
Następnie rozcinamy ciasto w tych miejscach i rozpychamy ciasto, tak by miało gdzie rosnąć (patrz. na zdjęcie)
9. Na wierzchu kładziemy chorizo i zostawiamy do urośnięcia na około 30 minut.

10. Potem pieczemy przez 35 minut w temperaturze 220 stopni.
 Smacznego!
Wszystkich naszych czytelników zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami!!!

2 komentarze:

  1. Świetnie wygląda i myślę, że smakuje równie wyśmienicie:) Pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń