sobota, 10 sierpnia 2013

Rozpoczynamy tydzień hiszpański!!! Dołączcie do nas!

Kochani, witajcie po tygodniowej przerwie. Wróciłyśmy ze słonecznej Barcelony wypoczęte i pełne zapału  (swoją drogą słyszałyśmy, że tu było jeszcze cieplej:-)) i zabieramy się do pracy. Dzisiaj inaugurujemy tydzień hiszpański podczas, którego na naszym blogu znajdziecie przepisy na hiszpańskie dania, unikatowy przewodnik  po Barcelonie, filmowe inspiracje oraz wiele innych ciekawostek związanych z Hiszpanią, jej kuchnią, a przede wszystkim Barceloną. Dlatego też, bądźcie czujni i zaglądajcie regularnie na naszego bloga!


Na sam początek kilka słów o kuchni hiszpańskiej. 
Kuchnia hiszpańska podobnie do innych kuchni z regionu Morza Śródziemnego jest bogata w smaki i różnorodna. Łączą się w niej wpływy arabskie, rzymskie, fenickie, francuskie i greckie. Tak naprawdę to powinno się mówić o hiszpańskich kuchniach regionalnych, a nie o jednej uniwersalnej kuchni narodowej. Oczywiście są dania, które jada się w każdym zakątku tego pięknego kraju. Należą do nich gazpacho czy  omlet hiszpański. W nadmorskich regionach np w Katalonii, z której właśnie wróciłyśmy jada się dużo ryb i owoców morza. Natomiast w głębi lądu ryby ustępują miejsca potrawom mięsnym np: szczególnie uwielbianej na półwyspie iberyjskim jagnięcinie. 

Miłego dnia!

P.s. Zapraszamy również do polubienia naszego fanpage tam znajdziecie m.in. zdjęcia z naszej wyprawy do Barcelony. Oto link.

1 komentarz: