niedziela, 11 sierpnia 2013

Unikatowy przewodnik po Barcelonie - część I

Oto wcześniej zapowiadany, nasz subiektywny i unikatowy przewodnik po Barcelonie. Znajdziecie tu m.in. zabytki, które warto zobaczyć, miejsca, w których można zjeść w miarę tanio i smacznie, najlepsze miejsca do zrobienia zakupów oraz wiele, wiele innych ciekawych miejsc w Barcelonie. Zapraszamy Was do odbycia z nami wirtualnej wycieczki po mieście Gaudiego i FC Barcelony! A Ci, którzy tam się wybierają znajdą tu m.in. aktualne ceny wejściówek do muzeów i innych ciekawych miejsc.

Barcelona jest stolicą Katalonii, autonomicznego regionu Hiszpanii, który silnie manifestuje swoją odrębność m.in. za pomocą języka (katalońskiej odmiany hiszpańskiego). Turystyczna popularność Barcelony rozpoczęła się wraz z letnimi igrzyskami olimpijskimi z 1992 roku. W ramach przygotowań do Olimpiady wybudowano wiele spektakularnych obiektów, które do dziś są obowiązkowymi punktami na mapie turystycznej Barcelony. Samo miasto powstało jeszcze w starożytności. Zostało założone przez Fenicjan i było jednym z najważniejszych miast handlowych basenu Morza Śródziemnego.

La Rambla, czyli najsłynniejsza ulica Barcelony

La Rambla to tętniąca życiem i pełna turystów, najsłynniejsza ulica Barcelony. Zaczyna się od Plaça de Catalunya, a kończy pomnikiem Krzysztofa Columba i Portem Vell. Na La Rambli znajdują się liczne stragany i restauracje, odbywają się uliczne przedstawienia i pokazy tańca. Natomiast każda z ulic od niej odchodzących kryje kolejne niesamowite skarby Barcelony. Wokół tej ulicy rozsiane są muzea, teatry i inne miejsca sztuki. Kiedyś ciesząca się złą sławą ulica (m.in. u Almodovara jest ona miejscem spotkań prostytutek), teraz jest pełna turystów i artystów, którzy próbują zaadoptować tę część miasta dla siebie. Jest to niewątpliwie najważniejszy punkt orientacyjny dla turystów i ze względu na dobre położenie ich baza noclegowa (więcej o noclegach i restauracjach w pobliżu La Rambli w drugiej części przewodnika).

Niezależnie od pory dnia Rambla jest pełna turystów i ulicznych artystów 

Rambla nocą jak zwykle gwarna i wesoła

 

 

Plaça de Catalunya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzielnica gotycka 

Dzielnica gotycka w Barcelonie, czyli Barri Gòtic jest warta odwiedzenia m.in. ze  względu na zachowaną zabudowę pochodzącą z okresów średniowiecza, a także rzymskiego osadnictwa na tych terenach. Można się tam przespacerować uroczymi, wąskimi uliczkami, a także zwiedzić barcelońską katedrę św. Eulalii. Dodatkowo warto poświęcić chwilę na odwiedzenie niewielkiego pchlego targu z wartościowymi drobiazgami.Jak dojechać: linia metra L2 i L3, najlepiej od stacji metra Liceu dojść ulicą Carrer de la Portaferrissa, prostopadłą do La Rambli. 

Muzeum Picassa

Barcelona to miasto z którym  związany był Pablo Picasso. Dlatego też w tym mieście znajduje się muzeum poświęcone jego twórczości, gdzie możemy zobaczyć wspaniałe obrazy, grafiki, rzeźby, a także ceramiki autorstwa  mistrza. Co ciekawe w zbiorach muzeum można podziwiać dzieła uporządkowane chronologicznie, co doskonale pokazuje ewolucję jego stylu i poszukiwanie swojej artystycznej drogi. Dodatkowo warto bliżej przyjrzeć się budynkowi, w którym znajduje się samo muzeum. Muzeum składa się z pięciu połączonych ze sobą pałaców. Uwaga!: w sezonie turystycznym można spodziewać się bardzo długiej kolejki oczekujących na wejście!


Uliczni muzycy umilają długie oczekiwanie na wejście do muzeumCena za wejście: studenci 6 euro, bilet normalny 12 euro
Jak dojechać: Linia metra L4, stacja Jaume I

Barcelona śladami Gaudiego:

Antonio Gaudi to kataloński architekt, który żył w latach 1852-1926. Jest uważany za prekursora architektury biomorficznej. W jego projektach można znaleźć wiele odniesień do flory i fauny. Ktoś kto raz widział jego projekty z łatwością rozpozna jego styl, gdyż jest on tak unikatowy. 
  
 Park Güell, czyli bajeczny ogród w sercu Barcelony
Gdy oglądałyśmy go oczami małych dziewczynek, wydawało się nam, że przeniosłyśmy się do bajkowej krainy i marzyłyśmy, by zamieszkać w domku zaprojektowanym przez Gaudiego. Jako dorosłe osoby doceniłyśmy inne walory parku m.in. idealny widok na panoramę Barcelony, czy zacienione amfilady. 


Ławka w parku Güell jest najdłuższą na świecie!

Sklepienie Sali Kolumnowej
Fragment Sali Kolumnowej, gdzie możemy znaleźć aż 86 kolumn!

Podobno dotknięcie salamandry powoduje, że wraca się do Barcelony. Sprawdziłyśmy kilkakrotnie i naprawdę działa:-)

Cena za wejście - do parku wchodzimy za darmo, płatne jest tylko wejście do muzeum Gaudiego
Jak dojechać - z Placu Katalonii (Plaça de Catalunya) jeździ autobus numer 24, który staje tuż przy parku. Można też dojechać metrem, ale czeka Was wtedy długi spacer pod górkę (około 20-30 minut). 


Sagrada Familia, czyli Kościół w budowie
To już nasza czwarta wizyta w Barcelonie, a Sagrada Familia nadal jest jeszcze nieukończona. Obiecałyśmy sobie jednak, że wrócimy jeszcze raz do tego miasta, jak tylko usłyszymy, że budowa tej niesamowitej świątyni dobiegła końca:).Cena za wejście -  12,8 euro studenci, 14,8 euro bilet normalny
Jak dojechać - linią metra L2 i L5 przystanek Sagrada Familia

W Barcelonie znajdziecie jeszcze kilka budynków zaprojektowanych przez Gaudiego, jednak podczas nawet najkrótszej wizyty w tym mieście nie wolno pominąć tych dwóch punktów. 

Port Vell i  Mare Magnum

Zwieńczeniem słynnej La Rambli jest port z wybudowanym specjalnie z okazji Olimpiady centrum handlowym Mare Magnum. Razem z La Ramblą stanowią one centrum turystyczne Barcelony. Zarówno za dnia jak i w nocy port tętni życiem. Przychodzi się tu by zrobić zakupy, zjeść obiad, czy kolację, zrobić ładne zdjęcia lub odwiedzić oceanarium. Dla nas jest to niewątpliwie jedno z najfajniejszych miejsc w Barcelonie, bo choć pełne turystów, idealnie oddaje wszystkie zalety tego miasta, czyli połączenie morza z wielkim miastem. L'Aguarium 
Barcelońskie oceanarium zostało otwarte w 1995 roku i znajduje się w Port Vell, tuż przy kinie Imax. Można tam znaleźć 450 gatunków ryb. Oceanarium składa się z 21 zbiorników wodnych, w tym także z podwodnego tunelu, gdzie z trzech stron możemy obserwować otaczające nas morskie stworzenia, nawet rekiny. Wejściówka kosztuje 20 euro, pomimo iż może być to cena odstraszająca dla wielu osób naprawdę warto je odwiedzić, gdyż jest to wyjątkowe miejsce. Niedługo możecie się spodziewać specjalnego posta poświęconego temu wodnemu królestwu. 


Cena za wejście: 20 euro  
Jak dojechać:  Linią metra L3 do stacji Drassanes

Barceloneta, czyli plaża w centrum metropolii

Przebywając w Barcelonie nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu tamtejszej miejskiej plaży, której zwieńczeniem jest charakterystyczny budynek luksusowego hotelu W, który przypomina swoim kształtem żagiel. Co najważniejsze plaża w Barcelonecie jest  darmowa i piaszczysta. Niestety w sezonie letnim można się spodziewać bardzo dużej ilości plażowiczów, jednak nie powinno to nikogo zniechęcać. Spacer od stacji metra do plaży trwa 15 minut. Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia przyjemnych knajpek znajdujących się na pasażu prowadzącym od metra do plaży. Można tam zjeść pyszne i świeże owoce morza. Nocą barcelońska plaża jest miejscem licznych imprez plażowych. 

Cena za wejście: darmowy
Jak dojechać: Linią metra L4 do stacji metra Barceloneta


P.s. JUŻ WE  WTOREK ZAPRASZAMY NA II CZĘŚĆ NASZEGO PRZEWODNIKA PO BARCELONIE.  
Przeczytacie tam m.in. o koncercie śpiewających fontann, gdzie warto mieszkać, jadać i rozbić zakupy w Barcelonie, a także o transporcie miejskim.

3 komentarze:

  1. Coś czuję, że ten przewodnik przyda mi się za rok, bo planuję wycieczkę do Hiszpanii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z Sagrady do Parku Guell można przejść się pieszo, nie trzeba wspinać się pod górkę bo na jednej z ulic są ruchome schody i nimi można wjechać pod sam park :)

    OdpowiedzUsuń
  3. za tydzień poraz pierwszy jadę do Barcelony i na pewno skorzystam!

    OdpowiedzUsuń