sobota, 9 listopada 2013

Fish and chips po polsku...

Chyba nikt z nas nie jest w stanie przejść obojętnie obok ulubionego, ulicznego dania Brytyjczyków, czyli ryby z frytkami. Fish and chips mieszkańcy Wysp bardzo chętnie kupują w ulicznych barach i stoiskach z jedzenie, zawinięte w świeżą porcję gazety codziennej. My postanowiłyśmy przygotować odrobinę bardziej elegancką (wybrałyśmy łososia i podałyśmy danie na talerzu) i zdrowszą wersję tego przysmaku. Wybrałyśmy pysznego łososia, frytki domowej roboty i ... typowy dodatek do polskich obiadów, czyli zdrową, domową surówkę. Zachęcamy Was wszystkich do przygotowania tego dania we własnych domach!
Porcja dla 2 osób 

Składniki:
 -1/2 płata łososia
-4 ziemniaki średniej wielkości
-2 marchewki
-3 jabłka
-mały kawałek pora
-2 łyżki majonezu
-1 łyżeczka cukru
-sól i pieprz
-1/2 cytryny
-olej do smażenia
-mąka pszenna do obtoczenia ryby

Sposób przygotowania:
1. Zaczniemy od przygotowania świeżej surówki. Obieramy marchewki, jabłka i kroimy na drobne kawałki pora. Ścieramy na grubych oczkach tarki jabłka (musimy pamiętać o natychmiastowym dodaniu majonezu i dokładnym wymieszaniu jabłek, bo inaczej sczernieją!), na mniejszych marchewki. Mieszamy wszystkie warzywa razem, dodajemy resztę majonezu. Doprawiamy cukrem, łyżeczką pieprzu ziołowego Prymat, i 1/2 łyżeczki soli. Dodatkowo dla smaku wyciskamy sok z jednego cienkiego plastra cytryny.
2. Płat z łososia pozbawiamy ości, o ile nie zostały usunięte jeszcze w sklepie. Przyprawiamy z dwóch stron solą i pieprzem ziołowym. Obtaczamy z dwóch stron w mące.
3. Obieramy ziemniaki, kroimy je w słupki, przypominające cienkie plastry (tak jak na zdjęciu, bowiem ten kształt gwarantuje perfekcyjne wysmażenie i chrupkość).
4. Teraz przechodzimy do smażenia: rybę smażymy na rozgrzanym oleju. Musimy pamiętać aby smażyć ją na niewielkim ogniu, ze wszystkich stron aby zdołała dojść. Łączny czas smażenia to od 7 do 10 minut. Na drugiej patelni w tym samym czasie smażymy frytki. Musimy pamiętać aby je wrzucić na dobrze rozgrzany olej (koniecznie na patelni musimy być duża jego ilość) i smażymy przewracając ze strony na stronę, bądź też jak wolicie możecie użyć sprawdzonej frytkownicy. Pamiętajcie jednak, aby przygotować frytki z własnoręcznie obranych ziemniaków, a nie tych sklepowych!
5. Podajemy wszystko razem na talerzu, dodatkowo do ryby należy podać plastry cytryny. 
Smacznego! 

 A oto jak rybę z frytkami jedzą Brytyjczycy...

źródło: google.com

1 komentarz: